Kolajen ve Hidrolize Kolajen Farkı Nedir?

Kolajen, her canlıda mevcut olan bir protein yapısıdır. Bu protein yapısının pek çok işlevi bulunmaktadır. Kas, kemik, tendon, bağlar, deri gibi vücudun her yerinde kolajen adlı proteinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu protein çeşidi, insanların hem sağlığı hem de fiziksel görünümü için oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu kolajenler, uzun bir zamandır kozmetik alanında üretilen ürünlerde rastlanmaktadır. Bu nedenle insanlar, kolajen nedir ve kolajenin faydaları nedir gibi sorulara bir yanıt aramaktadır. Günümüzde en çok araştırılan konulardan bir tanesi de kolajen ve hidrolize kolajenin ne olduğu üzerinedir.

Kolajen Nedir?

Kolajen, daha önce de bahsettiğimiz gibi her canlı için elzem olan bir proteindir. Hücrelerin ihtiyaç duyduğu bu proteinin pek çok görevi bulunmaktadır. Bu işlevler arasında yer alan önemli noktalar aşağıda belirtilmektedir.

  • Eklemlerin güçlenmesine ve bu bölgelerde oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olur.
  • Kemik bozukluklarının tedavisini destekler.
  • İleriki yaşlarda sıkça görülen kas erimelerinin yaşanmamasını sağlar.
  • Kilo kontrolünde büyük bir rol oynar.
  • Kalp, damar ve beyin gibi önemli yapıların sağlığını korur.
  • Cildin daima genç gözükmesine yardımcı olur. Yaşlılık belirtilerini azaltır.
  • Saçların sağlıklı olmasını destekler.

Hidrolize Kolajen Nedir?

Hidrolize kolajen nedir sorusuna bir yanıt arayan bireyler, işlev açısında hidrolize kolajen ve normal kolajen arasında bir fark olmadığını bilmelidir. Hidrolize kolajen, vücudun bu proteini daha hızlı parçalayabilmesi için geliştirilmiştir. Bu sayede kolajenin vücuda etkisi çok daha hızlı bir şekilde görülebilmektedir. Bu kolajen türü, genellikle toz haline getirilmekte ve besinlerin içerisine eklenerek tüketilebilmektedir.

Kolajen Ve Hidrolize Kolajen Farkı

Kolajen ve hidrolize kolajen arasında büyük bir fark yoktur. Bu noktada tek bilinmesi gereken husus, hidrolize edilmiş kolajenin vücut tarafından daha kolay emilmesidir. Bu nedenle takviye gıdaların içerisinde kolajen yerine hidrolize kolajen kullanımı yaygındır. Hidrolize kolajen, sıcak ve soğuk yemekler de dâhil olmak üzere pek çok yiyeceğin içerisine ilave edilerek tüketilmeye uygundur. Hızlı emilimi olduğu için kısa bir sürede etki etmektedir. 

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar yapar.

Open chat
Bir Cihaz Uzmanımızla Görüşün.